گزارشات و مطالب واحد:


السلام علیک یاعلی ابن موسی الرضا


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۶/۱۸

                                                                                                           (پرداخت بدهى دوست و كمك هزينه)یکی از دوستان امام رضاعلیه السلام به نام ابو محمّد غفّارى گويد: در يك زمانى، بدهكارى من به افراد زياد شده بود و توان پرداخت آن ها را نداشتم، نزد مولاي علي ابن موسي الرضا رفتم چون هيچ پناهگاهي جز او نمي شناختم.
امام علیه السلام فرمود: اى ابومحمّد! ما خواسته و حاجت تو را مى دانيم، كه چه تقاضائى دارى و براى چه اين جا آمده اى، عجله نكن و ناراحت مباش، ما خواسته ات را برآورده مى كنيم .
شب را انجا ماندم و فردا امام علیه السلام فرمود: آيا میخواهی نزد ما بمانى ، يا آن كه قصد مراجعت و بازگشت به خانواده خود را دارى ؟

عرضه داشتم: يابن رسول اللّه ! چنانچه لطف نموده، خواسته و نيازم را برآورده فرمائى، از محضر مبارك شما مرخّص مى شوم؛ چون خانواده ام منتظر هستند.
پس از آن، امام رضا علیه السلام دست مبارك خويش را زير تُشكى كه روى آن نشسته بود بُرد؛ و سپس مُشتى پول از زير آن درآورد و به من عطا نمود.
وقتى آن پول ها را گرفتم ، ضمن تشكّر خداحافظى نموده و از منزل بيرون آمدم ؛ چون آن ها را نگاه كردم ، ديدم چندين دينار سرخ و زرد مى باشد و نوشته اى ضميمه آن ها است :
اى ابومحمّد! اين پنجاه دينار را به تو هديه داديم كه بيست و شش دينار از آن را بابت بدهى خود پرداخت كنى و بيست و چهار دينار باقى مانده اش را هزينه و مصرف زندگى خود گردانى و نيز خانواده ات را از سختى و ناراحتى نجات بدهى .

(عیون اخبارالرّضا علیه السلام : ج 2، ص 218، ح 29)