اداره كل نوسازي مدارس مازندران

پشتیبانی از افراد کم‌توان


پشتیبانی از افراد کم‌توان

جهت نمایش بزرگتر اقلام موجود در پرتال از منو Tools گزینه Zoom را انتخاب نموده و بزرگنمایی مد نظر را انتخاب نمایید. همچنین می توان همزمان از کلید CTRL و + استفاده نمایید و نیز همزمان از کلید CTRL و – برای کوچک‌نمایی استفاده نمایید.افراد کم بینا:

برای سهولت کار با سایت برای افرادی که اختلالات بینایی دارند ، استانداردهای ذیل رعایت شده است:

۱- تنظیم فاصله بین ستون‌ها

۲- روشن بودن پس زمینه

۳- دارا بودن مقدار مشخصی از کانتراست برای فونت‌ها

۴- استفاده از ضخامت فونت متوسط و نیمه ضخیم

۵- در نظر گرفتن اندازه فونت‌ها بین ۹ تا ۱۲

۶- رعایت نمودن فاصله بین کلمات

۷- مجزا بودن عنوان‌ها از متن اصلی

۸- رعایت فاصله بین پاراگراف‌ها

۹- بزرگ کردن آیکون‌های درج شده در سایت

۱۰- استفاده از رنگ‌های با کانتراست بالا


استفاده از برنامه فارسی‌خوان مانند NonVisual Desktop Access یا به اختصار NVDA:

نرم افزار NonVisual Desktop Access یا بطور مختصر NVDA یک صفحه خوان است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت گویا از کامپیوتر خود استفاده کنند.اما این نرم افزار نسبت به Jaws دارای مزایای قابل توجهی‌ است که در ادامه به مهمترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- رایگان بودن آن:

شما برای استفاده از NVDA لازم نیست هزینه ای پرداخت کنید و این نرم افزار بدون استفاده از هیچ کِرَکی بعد از نصب بطور دائم بر روی کامپیوتر شما فعال خواهد بود.

2- پشتیبانی کامل از زبان فارسی:

شما با داشتن نرم افزار NVDA براحتی قادر به تایپ و خواندن متون فارسی هستید و بدون اینکه از نرم افزارهای اضافی مانند: پارسآوا، ماهور، پکجاز و غیره استفاده کنید فقط کافیست وارد محیط نرم افزار NVDA شوید و از منوی مربوطه زبان فارسی را انتخاب نمایید.شما حتی می توانید زبان محیط خود NVDA را به فارسی تغییر دهید تا پیام‌های سیستم و تنظیمات آن به فارسی نمایش داده شود.

3- پشتیبانی از دستگاه‌های برجسته نگار بدون نصب درایور:

NVDA به تنهایی از اکثر دستگاه‌های برجسته نگار بدون نصب هیچگونه درایور یا فایل راه انداز پشتیبانی میکند و فقط کافیست مدل دستگاه در منوی مربوطه انتخاب شود.

4- کم حجم بودن NVDA:

نرم افزار NVDA قبل از نصب حدود 17Mb و پس از نصب حدود 50 Mb فضا اشغال می‌کند.

5- Open-Source یا کد منبع باز داشتن NVDA:

نرم افزارهای (Open source) یا با کد منبع باز که گاه به آن‌ها نرم افزارهای متن باز نیز گفته می شود ، نرم افزارهایی میباشند که علاوه بر انتشار خود آن‌ها کدهای برنامه نویسیشان نیز در اختیار عموم قرار دارد و هر شخصی که با فن برنامه نویسی آشنا باشد میتواند نرم افزار سرا طبق صلاحدید خود ویرایش کرده، اشکالات آن را برطرف و در صورت امکان قابلیت‌های جدیدی را به آن بیافزاید.اینگونه نرم افزارها در مقایه با نمونه‌های شرکتی پیشرفت سریعتری خواهند داشت زیرا تعداد برنامه نویسانی که بر روی آن‌ها کار میکنند بسیار زیادند. حال آنکه تعداد برنامه نویسان نرم افزارهای شرکتی بسیار اندک بوده و تنها منحصر به مهندسانی میشود که در همان شرکت تولیدکننده مشغول به کار هستند.

6. برخورداری از آپدیت خودکار و رایگان در NVDA:

گروه برنامه نویسان NVDA هر شش ماه یکبار یک نسخۀ رسمی از این برنامه را منتشر می کنند. هنگامی که شما به اینترنت متصل می شوید NVDA بطور خودکار وجود آپدیت را چک می کند و در صورتی که آپدیت جدیدی موجود باشد بطور خودکار آپدیت می شود. با نصب NVDA شما می توانید همواره از آخرین نسخۀ ویندوز و برنامه‌های تحت ویندوز استفاده کنید. حتی می توانید از از ابزارهای لمسی تحت ویندوز براحتی استفاده کنید.

7. حالت لمسی Touch Modes:

NVDA می تواند با فرمان‌های لمسی بدونه استفاده از کیبورد هم کار کند و دستورات شما را اجرا کرده و صفحات ویندوز را بخواند. اگر از گوشی‌ها یا تبلت‌های ویندوز دار استفاده می کنید یا مانیتور شما از انواع لمسی است می توانید از NVDA استفاده کنید. البته نصب بودن ویندوز بر روی سیستم شما اجباری است. لذا بر روی تبلت‌ها یا گوشی‌هایی که سیستم‌عامل‌های اندروید یا IOS دارند نمی توان NVDA نصب کرد.

8. دارا بودن مستندات و فایل‌های آموزشی فارسی:

صفحه خوان NVDA به همراه خود مستندات فارسی دارد که کاربران می توانند در صورت نیاز به آموختن اطلاعات بیشتر در مورد روش استفاده و کلیدهای فرمان هر کجا به آن مراجعه کنند. همچنین وجود آموزش‌های صوتی و نوشتاری به زبان فارسی که از سایت گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی http://www.eSpeak.ir قابل دانلود است، در آموختن سریع این نرم افزار کاربران را یاری خواهد کرد.

لینک دانلود نرم‌افزار


استفاده از ویجت‌ها یا ابزارک‌ها:

با استفاده از کمک‌کننده‌های تحت ویندوز یا اندروید یا حتی آی‌او‌اس میتوان به راحتی تنظیماتی رو بر روی سایت اعمال نمود تا افرادی که دچار معلولیت هستند بتوانند راحت‌تر با سایت کار کنند که نمونه‌ای از آن‌ها را با نام تجاری UserWay Widget بر روی سایت اعمال نموده‌ایم.

تاریخ آخرین بروزرسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۲۲